Funkční oblečení je pro každého. Jaké si vyberete vy?

Myslíte si, že se funkční oblečení týká jen sportovců, kteří se chystají na horskou túru nebo závod na kolech? Omyl. Správné funkční oblečení ocení také manažer v kanceláři, řidič autobusu, těhotná žena nebo dokonce i miminko v kočárku. Jde jen o to vědět, jaký materiál vybrat a jak vrstvit.

Funkční prádlo většinou tvoří první vrstvu, která se dává přímo na tělo a obepíná ho. Musí tedy skvěle sedět, ale nelimitovat nás v pohybu. Vybrat správnou velikost a střih je stejně zásadní jako výběr materiálu. Ten vybírejte podle aktivity, při které ho budete nosit. Protože funkční materiály nejsou lepší nebo horší, jen jsou vhodné pro různé účely a jinak fungují.

Úkolem funkčního materiálu je udržet tělo v suchu a v optimální teplotě. V létě vás ochladí, v zimě zahřeje. A to vše díky speciálním vláknům, ze kterých je oblečení vyrobené a které nějakým způsobem reagují na vnější vlivy. Materiál je prodyšný a lehký.

Funkčních materiálů existuje mnoho druhů. A už dávno není jen výsadou sportovců, ať už profesionálních nebo amatérských. Funkční oblečení dnes mohou nosit všichni a všem udělá službu.

Ovšem na trhu jich najdete velké množství. Tak jaký vybrat? Jaký je mezi nimi rozdíl a který je vhodný právě pro vás?

Outlast® pro každého

Určitě jste slyšeli o umělých materiálech na bázi polypropylenu, polyesteru nebo polyamidu, známá je také Merino vlna, a pro nás v družstvu Dita je klíčovým materiálem Outlast®. Často se setkáváme s dotazy, proč právě Outlast® a jaký je rozdíl mezí ním, Merino vlnou a dalšími funkčními materiály.

Merino vlna je jemná a neškrábe. Neutralizuje tělesný pach. Funkčním materiálem je zde vlna. Aktivně odvádí pot a zamezuje jeho návratu. Vlákna udržují stálou tělesnou teplotu a chrání tak před zimou či horkem. Je prodyšná a antialergenní.  Merino vlákno funguje jako jakási trubice, která vodu nasákne do vnitřního kanálku, jímž ji transportuje ven do okolí, ale lanolinem impregnovaná část ji již nepustí zpět. Voda se tak může odpařovat do vnějšího prostředí, ale již nekondenzuje na vnitřní straně oděvu.

Umělé funkční materiály jsou většinou na bázi polypropylenu, polyesteru nebo polyamidu. Jejich úkolem je primárně odvádět pot od těla. Principem fungování je zmíněná schopnost odvodu vlhkosti do vnější vrstvy, kde se následně odpaří, stejně jako u Merino vlny. Toho je dosaženo použitím speciální úpravy a tvaru vláken, jež nepohlcují vlhkost.

Odlišný princip

Kouzlo Outlast® materiálu spočívá v naprosto odlišném principu funkčnosti. Výše uvedené funkční materiály fungují tak, že pouze odsouvají pot z povrchu přehřáté pokožky. Outlast® se aktivně stará o to, aby pot nemusel vzniknout vůbec, protože aktivně redukuje samotné pocení. To je naše tajemství, které je zároveň tím nejpodstatnějším rozdílem.

Je vázán na bavlnu, díky čemuž můžete nosit přírodní, neumělé, a přitom funkční oblečení. Pracuje s termoregulací těla, neodvádí pot, zamezuje jeho vzniku. V případě propocení nestudí. Outlast® reaguje na změny teploty vnitřního i vnějšího prostředí, mezi pokožkou a vrstvou materiálu se tak vytváří příjemné mikroklima. Díky své schopnosti opakovaně střádat teplo a následně jej opět uvolňovat udržuje po celou dobu nošení stabilní teplotu.

Outlast® snižuje vaše pocení až o 40 %. A nemusíte podat žádný extra výkon, aby Outlast® fungoval. Máme výbornou zpětnou vazbu od učitelky jógy, fitness nadšenců, cyklistů, cestovatelů, myslivců. Našimi zákazníky jsou i lékaři. A díky svým vlastnostem je Outlast® skvělý také v těhotenství. Rádi říkáme, že je to oblečení pro každou příležitost. Nabídku najdete pod značkou Baridi wear®.

Ovšem netvrdíme, že už se nikdy nezpotíte, když budete nosit Outlast®. Pocení funguje v těle každého člověka jako termoregulační nástroj, který udržuje v těle stálou teplotu a je pro každého člověka velmi důležité. Pot se vylučuje při přehřátí organismu a tomu se snaží naše výrobky zabránit.

Miminka nemají schopnost termoregulace

Že je Outlast® skvělý také pro děti, asi nemusíme zmiňovat. Naše značka Little Angel® je toho důkazem. Maminky se k nám stále vracejí a doporučují si výrobky i mezi sebou. Outlast® je totiž pro děti jako dělaný. Malá miminka ještě nemají schopnost termoregulace, vozíme je v kočárku, venku, po obchodech, pak je přendáme z kočárku do auta. Vystavujeme je každý den teplotním změnám. Pokud jsou nespokojené, je jim horko, jsou zpocené, dají nám to hlasitě najevo. Outlast® jim zajistí tepelný komfort.

Jistě oceníte i to, že Outlast® lze standardně prát, může i zmoknout, po uschnutí bude vaše prádlo opět funkční. Jeho údržba je tady na rozdíl od Merino vlny velmi snadná.

Častým dotazem je to, zda může nosit oblečení s Outlastem® i ekzematik? Jistě! Outlast® je jeden z mála termoregulačních materiálů, jehož základem je bavlna. Je tedy přírodní, a díky přidanému elastanu i velmi jemný. Můžeme jej s klidem doporučit pro ekzematiky, atopiky i pacienty léčené s nemocí motýlích křídel. Právě díky jeho kvalitám dlouhodobě spolupracujeme s organizací Debra, která právě pacientům s nemocí motýlích křídel pomáhá.

Technologie Outlast byla původně vyvinuta pro NASA, která ji používala především v rukavicích, ale i v jiných kusech vybavení s cílem vyrovnávat teplotní výkyvy ve vesmíru a extrémních výškách. Důkazem užívání materiálu Outlast® ve vesmíru je pečeť kvality Certified Space Technology™ americké společnosti Space Foundation.